Clintonová v Indii požádala o podporu v boji proti terorismu

Bombaj - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes během své návštěvy Indie vyzvala mezinárodní společenství k podpoře amerického boje proti terorismu. Clintonová v Bombaji uctila památku 166 obětí loňského atentátu na tamní luxusní hotely. Kromě těchto útoků připomněla i páteční atentáty v Jakartě a útok na USA 11. září 2001.

„Útoky v indonéské Jakartě bolestivě připomínají, že hrozba násilného extremismu je stále přítomna,“ připomněla šéfka americké diplomacie páteční atentáty, jimž padlo za oběť osm lidí a přes 50 bylo zraněno.

„Je to (nebezpečí) celosvětové, nemilosrdné, nihilistické a musí být zastaveno,“ prohlásila po setkání s pozůstalými po obětech loňských útoků v Bombaji. Spojené státy prý očekávají od každého státu, který sdílí jejich cíle, aby se rozhodně postavil proti terorismu na svém území.


Clintonová se k uctění památky zabitých z Bombaje záměrně ubytovala v luxusním hotelu Tádžmahal. Právě ten byl jedním z cílů loňských bombových atentátů, při nichž přišel o život i český velvyslanec v Pákistánu.

Americká ministryně dnes v Indii jednala také o ekologii. Uznala, že Spojené státy a další rozvinuté země učinily mnoho chyb, které přispěly ke změně klimatu. „Doufáme, že významný stát, jako je Indie, neudělá stejné chyby,“ varovala.

Clintonová se také setkala s významnými indickými podnikateli, například s předsedou Tata Group Ratanem Tatou. Prohlásila, že je optimistkou ohledně podpisu americko-indické obranné dohody, která by zajistila, že se americké zbrojní technologie nedostanou do třetích zemí. Takovou dohodou americké zákony podmiňují účast amerických firem v nákupu 126 bojových letadel, který Indie plánuje.

Hillary Clintonová v Indii
Hillary Clintonová v Indii