Turci si už v restauracích nezakouří

Ankara - V Turecku, zemi vášnivých kuřáků, začal o půlnoci na dnešek platit zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách a dalších zábavních místech. Vláda ho prosadila navzdory protestům majitelů těchto podniků, kteří se bojí, že zkrachují. Zdůvodnila to snahou snížit počet obětí kouření, kterých je podle ní 100 000 ročně. Turecké listy dnes píší o "cigaretové revoluci".

Vláda už loni v květnu zavedla zákaz kouření v úřadech, dopravních prostředcích a dalších veřejných místech, ale restaurace, bary a podobné podniky dostaly odklad.

Na dodržování zákazu bude dohlížet skoro 5000 speciálně vyškolených agentů, kteří budou provádět namátkové kontroly. Pokuty za porušení zákazu jdou od 69 tureckých lir (830 korun) pro narušitele po 5000 lir (76 000 korun) pro provozovatele podniku, který bude porušení tolerovat.

Video Reportáž Tomáše Eyema
video

Reportáž Tomáše Eyema

„Jako kuřákovi mi to nepřipadá dobré rozhodnutí. Chodím sem, abych se měl dobře. A k tomu také patří dát si cigaretu. Nelíbí se mi, že mi ten zákon tohle potěšení bere,“ říká obyvatel Istanbulu Huseyin Akyuz.

Další rána pro turecké podnikatele 

Nejvíce protestují majitelé podniků, kterým nařízení odhání zákazníky. Vláda jim nepovolila vybudovat ani oddělené místnosti, kde by se kouřit smělo. V době ekonomické krize je to pro ně další rána. „Kvůli tomuto zákonu se naše zisky snížily o polovinu a to je pro nás dost tíživé. Možná budeme muset náš podnik dokonce zavřít. Nikdo nemá právo takhle omezovat veřejnou svobodu,“ protestuje proti nařízení podnikatel Cihat Cetin.

Vláda rovněž tvrdí, že její postup má podporu veřejnosti. Agentura AP ale napsala, že na ankarské ulici Sakarya, lemované podniky rychlého občerstvení a bary, to dnes nebylo moc znát a že jejich majitelé připravovali protestní akci.