Teroristé plánovali v Jakartě větší masakr

Jakarta - Mnohem více obětí si mohly vyžádat teroristické útoky spáchané minulý týden ve dvou jakartských hotelích, kdyby plán jejich autorů vyšel naplno. Nejdříve totiž měla explodovat nálož umístěná v jednom z pokojů, což mělo zpanikařené lidi vyhnat do hotelových hal, až potom se tam měli odpálit sebevražední atentátníci. Časovač nálože v pokoji byl, ale byl vadný a puma nevybuchla. S informací dnes přišla indonéská policie.

Minulý pátek bylo při výbuších v hotelích Marriott a Ritz-Carlton, které spolu sousedí, zabito osm lidí a přes 50 jich bylo zraněno. Za pachatele se považuje extremistická islámská organizace Jemaah Islamiyah nebo některá její odnož. Konkrétně je zmiňován nejhledanější muž Indonésie Noordin Top, který k organizaci patřil, ale teď údajně jedná na vlastní pěst.

Útoky byly podobné atentátům na Bali

Taktika atentátníků z minulého týdne, jak ji dnes popsala policie, je podobná té, které Jemaah Islamiyah použila při pumových útocích, které si v roce 2002 vyžádaly na ostrově Bali 202 mrtvých.

Nálož byla umístěna v pokoji 1808 hotelu Marriott. Výbušnina, která nakonec nevybuchla a policie ji později objevila a zneškodnila, byla ukryta v přenosném počítači.

Během vyšetřování policie zadržela na střední Jávě manželku Noordina Topa, jejich dvě děti a muže, který se prý přiznal, že ho Jemaah Islamiyah cvičila na sebevražedného atentátníka. Proti nikomu z nich nebylo vzneseno obvinění, ale podle indonéského zákona je možné je držet ve vazbě a vyslýchat po dobu jednoho týdne.

Noordinova žena prý vyšetřovatelům řekla, že neznala manželovu opravdovou totožnost, dokud o minulém víkendu neuviděla v novinách a v televizi jeho fotografii. Když se prý za něho v roce 2005 vdávala, jmenoval se jinak.