Írán má prý možnost zaútočit na Izrael

Teherán - V případě, že Izrael podnikne útok na íránské území, zaútočí Írán na jeho jaderné provozy. Dnes to potvrdil vrchní velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí v íránské arabsky vysílající televizi Al-Alam. V podobném duchu se vyjádřil už v březnu. Írán tvrdí, že jeho rakety Šaháb-3 jsou schopny zasáhnout cíle ve vzdálenosti 2000 kilometrů, což pro útok na Izrael stačí. Zahraniční experti ale pochybují o přesnosti těchto zbraní, odvozených od severokorejské rakety.

„V dosahu našich střel je celé území Izraele, máme možnost zaútočit na Izrael, a tak můžeme odpovědět na jakýkoli sionistický útok,“ odpověděl Džafarí na otázku, zda je Írán schopen ohrozit izraelské jaderné provozy. Írán a Izrael jsou zapřisáhlí nepřátelé. V Izraeli je Írán považován za největší ohrožení zvenčí. Židovský stát se netají tím, že nepodaří-li se Írán diplomatickou cestou přesvědčit k ústupkům v jaderném programu, pak bude nezbytné na něj zaútočit.

Izrael uvažuje nejen o leteckém útoku na Írán

Íránské revoluční gardy pomohly k moci islámským duchovním za revoluce před třiceti lety. Operují nezávisle na armádě, mají vlastní letectvo, loďstvo i pozemní jednotky. V Izraeli se uvažuje nejen o leteckém útoku na Írán, ale také o nasazení tří ponorek německé výroby s jadernými hlavicemi. Jedna z nich začátkem července vyplula ze Středozemního moře Suezským průplavem do rudomořského přístavu Ejlat.

USA příští týden posílají do Izraele čtyři vysoké diplomaty a bezpečnostní představitele. Hovořit mají s Izraelci o Íránu a také o židovských osadách. V pondělí bude jedním z nich ministr obrany Robert Gates, který má v Jeruzalémě jednat hlavně o Íránu.

Alí Chameneí
Alí Chameneí