V íránské věznici prý zabit jeden ze stoupenců opozice

Teherán - Syn poradce jednoho z neúspěšných kandidátů červnových prezidentských voleb v Íránu byl zavražděn ve vězení. Byl jedním z lidí zatčených při povolebních protestech. Vůdci opozice vyjádřili obavy o fyzické i duševní zdraví svých zatčených stoupenců a požádali o pomoc duchovní v posvátném městě Kómu. Ve věznicích je podle odhadů stále kolem 500 zatčených, mezi nimi známí reformní politici, novináři, právníci a akademici. Teherán z povolebních protestů viní západní země a ze zatčených je údajně často silou vymáháno přiznání, že byli ve spojení s organizátory zvenčí.

Na webové stránce íránských reformátorů se dnes objevila zpráva, že v teheránské věznici Evín byl zabit syn poradce Mohsena Rezáího, který byl jedním ze tří neúspěšných kandidátů voleb z 12. června. „Mohsen Rúholamíní, syn Abdolhosejna Rúholamíního, byl zabit v Evínu. Rodina dostala zprávu, že Mohsen bude brzy na svobodě. Ve čtvrtek ale úřady rodinu informovaly, že Mohsen je mrtev,“ stojí v oznámení na internetu. Pětadvacetiletý mladý muž byl zatčen 9. července při jednom z protestů.

Opozice dnes vyzvala duchovní ze svatého města Kómu, aby vymohli propuštění jejích stoupenců z vězení. Jsou údajně mučeni a je na nich vymáháno přiznání. Pod dopisem zaslaným do Kómu je podepsán také nejnebezpečnější ze soupeřů vítěze voleb Mahmúda Ahmadínežáda Mír Hosejn Músáví a dalších 67 významných reformátorů.

Bývalý reformátorský prezident Mohammad Chátamí na jedné ze stránek opozice napsal, že jedinou cestou k ukončení současné krize je „okamžité propuštění zatčených“. „Máme strach o jejich fyzické i duševní zdraví. Tato vnucená státní bezpečnostní opatření musí skončit. Spojovat zatčené s cizími zeměmi je chyba,“ napsal Chátamí.

Chameneí vyzývá k jednotě

K tlaku na vládu se připojil také další z neúspěšných kandidátů Mahdí Karrúbí. V dopise adresovaném ministru informací napsal, že zatčení jsou vystaveni ve vazbě duševnímu mučení a že se s nimi zachází tvrdě. Naopak duchovní vůdce Alí Chameneí dnes vyzval zemi k jednotě. „Vývoj minulých dní by neměl vyvolat neshody. Nikdo by neměl vznášet nepodložená obvinění,“ řekl Chameneí v projevu přenášeném televizí.

Volby přinesly do Íránu krizi, která je označována za nejhlubší od revoluce z roku 1979. Opozice původně chtěla vymoci opakování hlasování, ale duchovenstvo už nezvratně za vítěze označilo Ahmadínežáda. Při povolebních protestech zahynulo 20 lidí. Existují ale výpovědi právníků, kterým se od zatčení nepodařilo spojit s klienty, a ani rodiny těchto lidí nemají o svých blízkých žádné zprávy.