Mezinárodní vesmírná stanice je prý „přecpaná“, ale multikulturní

Houston - S 13 lidmi na palubě působí Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) možná trochu "přecpaně", dodalo jí to ale multikulturní rozměr. Při nedělní tiskové konferenci astronautů na oběžné dráze to prohlásil americký kosmonaut Dave Wolf. Podle jeho kanadského kolegy Boba Thirska jsou z orbity vidět i negativní důsledky lidské činnosti v podobě ubývajícího ledovcového příkrovu Země. Velitel raketoplánu Endeavour Mark Polansky považuje navzdory řadě komplikací současnou misi na ISS za "extrémně úspěšnou".

 „Když tady procházíte, slyšíte různé jazyky, různou hudbu,“ popsal Wolf atmosféru na stanici, kde je v současnosti rekordní počet lidí. „Je to jako cesta kolem světa,“ dodal vesmírný veterán, který v minulosti pobýval i několik měsíců na ruské orbitální stanici Mir.

Na ISS je od května šestičlenná stálá posádka, kterou rozšířilo sedm astronautů z Endeavouru. Na palubě jsou tak nyní zástupci USA, Ruska, Kanady a s nimi po jednom reprezentantu Japonska a Evropské vesmírné agentury (Belgičan Frank De Winne), tedy všech kosmických mocností, které se na výstavbě orbitálního komplexu v hodnotě 100 miliard dolarů podílely.

Kanaďana Thirska prý nejvíce udivuje pohled na Zemi z oběžné dráhy, zejména na její atmosféru. „Je to velmi tenký závoj okolo Země, který nás udržuje naživu,“ řekl při tiskové konferenci. „Většinu času, když se koukám z okna, jsem v úžasu. Jsou tam ale také vidět důsledky lidského ničení na Zemi,“ poznamenal kriticky. „Je to možná jen dojem, ale mám pocit, že ledovce roztávají a sněhu na vrcholcích hor je méně, než tomu bylo před 12 lety, když jsem to viděl naposledy,“ uvedl astronaut, který v roce 1996 pobýval na jednom z předchůdců ISS, kosmické laboratoři Spacelab.

Endeavour zakotvil u ISS 17. července. Na stanici dopravil poslední část japonského modulu Kibo, kterou se kosmonautům podařilo nainstalovat při prvním z pěti plánovaných „vesmírných vycházek“. Před sebou mají už jen dnešní poslední výstup. V úterý se má raketoplán od komplexu odpojit a v pátek přistát na Zemi.

Dosavadních deset dní posádky Endeavouru na ISS zkomplikovala rozbitá toaleta v americké části komplexu, předčasné ukončení třetího výstupu do volného prostoru kvůli závadě na skafandru jednoho z astronautů a naposledy o víkendu porucha vzduchové filtrace na stanici. Americká vesmírná agentura NASA kvůli tomu musela povolat do služby další pozemní personál, který zařízení, jež ze vzduchu na ISS odděluje škodlivý oxid uhličitý vznikající při dýchání, udržuje v chodu manuálně.

„Celkem vzato, myslím, že to byla extrémně úspěšná mise i navzdory mnoha opravdu zajímavým falším, které na nás letěly,“ zhodnotil misi Endeavouru jeho velitel Mark Polansky.