KLDR chce vyjednávat o svém jaderném programu

Soul - Severní Korea se nebrání jednání o snížení napětí okolo svého jaderného programu. Dnes to oznámilo tamější ministerstvo zahraničí. Znovu upozornilo na to, že se Pchjongjang nevrátí k šestistranným rozhovorům, které prý mají z KLDR učinit jen "neozbrojený a neschopný" stát. "Existuje pro to specifická a vyhrazená forma dialogu, která se může zaměřit na současnou situaci," uvedla dle BBC severokorejská diplomacie v prohlášení, aniž by upřesnila, jakou formu dialogu má na mysli. Izolovaná komunistická diktatura nejspíš usiluje o přímé rozhovory s USA.

Potvrdil to již v pátek severokorejský velvyslanec při OSN Sin Son-ho, když konstatoval, že KLDR má zájem o bilaterální jednání se Spojenými státy, ale její účast v šestistranných rozhovorech o jaderném programu je definitivně minulostí. „Jakýkoli pokus o znovuzavedení rozhovorů bez uchopení podstaty věci nepomůže snížit napětí,“ prohlásilo severokorejské ministerstvo zahraničí. Washington chce však jednat s Pchjongjangem jen v modelu s Čínou, Japonskem, Ruskem a Jižní Koreou.

O severokorejském jaderném programu se v rámci šestistranných rozhovorů začalo jednat v roce 2002. KLDR svou účast letos v dubnu na protest proti kritice svého raketového testu přerušila. Pchjongjang tvrdil, že v dubnu vynesl na oběžnou dráhu komunikační družici, ale USA a další země trvají na tom, že šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu. V květnu a červenci pak následovaly další zbrojní testy, včetně druhé jaderné zkoušky, za které si Severní Korea vysloužila nové sankce OSN.

Video Jaderný program KLDR
video

Jaderný program KLDR

Minulý týden Pchjongjang ostře reagoval na výroky americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která na asijské bezpečnostní konferenci v Thajsku prohlásila, že Severní Korea už nemá žádné přátele a že se její představitelé chovají jako děti dožadující se pozornosti.