Chávez stáhl velvyslance z Kolumbie

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez stáhl svého velvyslance z Kolumbie a zmrazil s Bogotou diplomatické vztahy. Učinil tak v reakci na nařčení Bogoty, že Venezuela dodává kolumbijským povstalcům zbraně. Chávez v televizním projevu obvinil vládu kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho z nezodpovědného chování. Kolumbijský viceprezident Francisco Santos Calderón v pondělí uvedl, že jeho vláda vyšetřuje, jak se venezuelské protitankové zbraně zakoupené od Švédska dostaly do rukou Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Podle Cháveze neexistuje jediný důkaz, že by šlo skutečně o výzbroj z venezuelských armádních skladů.

Chávez v úterý tamního času rovněž pohrozil, že by Venezuela mohla pozastavit všechny obchodní dohody s Bogotou a nahradit dodávky zboží z Kolumbie importem z jiných zemí. Povstalci z FARC bojují s kolumbijskými vládními jednotkami již 45 let. Spojené státy organizaci považují za teroristickou. Původně marxistická skupina se nyní živí především prostředky získanými z obchodu s drogami.

/*json*/{"map":{"lat":6.75189646,"lng":-69.5214844,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":4.6530799182741,"lng":-74.0478515625,"type":"33","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Filip Kanda ke studené válce mezi Kolumbií a Venezuelou
video

Filip Kanda ke studené válce mezi Kolumbií a Venezuelou