Podle vědců může Tamiflu u dětí vyvolat nevolnost a nespavost

Londýn - Podávání zatím nejrozšířenějšího léku proti prasečí chřipce nemusí být bezproblémové, a to zejména u mladších pacientů. Uvádějí to studie britských vědců. Více než polovina dětí ve Velké Británii užívajících antivirotika Tamiflu trpí vedlejšími účinky jako je nevolnost, nespavost a noční můry. Podobné symptomy přiznávají také v Japonsku, kde není užívání preparátu dětmi doporučováno.

Dvě studie odborníků britské zdravotnické služby (HPA) ukazují, že „velká část“ britských školáků hlásila problémy poté, co brali Tamiflu. Údaje o vedlejších účincích léku byly sbírány od dětí ve třech londýnských školách a jedné v jihozápadní Anglii, kde letos v dubnu a květnu i děti bez jakýchkoli symptomů nemoci preventivně dostaly Tamiflu poté, co se jejich spolužáci nakazili takzvanou prasečí chřipkou.

Výzkum zveřejněný ve vědeckém časopise Eurosurveillance se zaměřil na vedlejší účinky, které hlásili jedenáctiletí a dvanáctiletí školáci. „Jednapadesát procent zažilo symptomy jako nevolnost (31,2 procenta), bolesti hlavy (24,3 procenta) a bolesti žaludku (21,1 procenta),“ uvádí studie. V dalším dotazníku téměř každé páté dítě hlásilo „neuropsychologické vedlejší efekty“ jako špatnou koncentraci, zmatenost, omámenost, zlé sny či noční můry, dodávají vědci.

Podobnou zkušenost má Japonsko, kde byl lék Tamiflu v minulosti široce využíván proti sezónním chřipkám. Místní média ale informovala o výskytu nezvyklých vzácných neurologických a psychiatrických poruch u dětí užívajících tento lék a Japonsko nyní nedoporučuje předepisování Tamiflu věkové skupině od deseti do 19 let.