KLDR potvrdila zadržení jihokorejských rybářů

Soul - Severokorejské úřady zadržely před dvěma dny jihokorejskou rybářskou loď se čtyřčlennou posádkou, protože nelegálně narušila severokorejské teritoriální vody. Oznámily to dnes severokorejské sdělovací prostředky, které tak potvrdily čtvrteční incident. O zadržení své rybářské lodi informovala Jižní Korea, podle níž rybáři vpluli do severokorejských územních vod omylem. KLDR jejich plavidlo odtáhla do severokorejského přístavu Čangčon a posádku vyslýchá.

Jižní Korea vyzvala svého souseda, aby povolil lodi a její posádce návrat. Tento incident se stal v době, kdy jsou vztahy mezi oběma korejskými státy značně napjaté, a také v době, kdy KLDR podle analytiků prochází citlivým procesem řešení následnictví v čele jediné asijské dědičné komunistické dynastie.

Vztahy mezi oběma Korejemi se zhoršily v loňském roce poté, co se moci v Soulu ujala konzervativní proamerická vláda, která praktikuje tvrdší politiku vůči severokorejskému komunistickému režimu a která ukončila dříve štědrou humanitární pomoc KLDR.

Severokorejská tisková agentura KCNA

„Hlídková loď námořnictva korejské lidové armády zadržela 30. července jihokorejskou loď, když nelegálně vnikla hluboko do teritoriálních vod KLDR.“

Napětí na Korejském poloostrově zesílilo také kvůli nedávné druhé jaderné zkoušce Pchjongjangu a sérii nových raketových testů v posledních několika měsících, které vedly k zpřísnění sankcí OSN vůči KLDR.