Írán soudí další stovku opozičních demonstrantů, mezi nimi Francouzku

Teherán - V Íránu dnes stanuli před soudem další významní představitelé opozice, obvinění v souvislosti s nepokoji, které propukly po sporných červnových prezidentských volbách. Mezi několika desítkami obžalovaných je i třiadvacetiletá francouzská občanka Clotilde Reissová. V průběhu dnešního soudního slyšení se prý k účasti na demonstracích již doznala a vyjádřila omluvu za své "chyby". S odvoláním na íránská média tuto informaci oznámila agentura Reuters.

Proces se zhruba stovkou politických odpůrců začal před týdnem. Souzení čelí řadě obvinění, včetně ohrožování národní bezpečnosti, za které v Íránu hrozí trest smrti. Podle agentury AP dnes před soudem stanuly další desítky obžalovaných. „Mezi dnes souzenými je francouzská žena obviněná ze sběru informací a provokování výtržníků a také místní zaměstnankyně francouzské ambasády,“ informovala polooficiální íránská agentura Fars. Reissová v Íránu působila na univerzitě jako učitelka jazyků. Paříž její obvinění z účasti na nepokojích opakovaně kategoricky odmítla.

Clotilde Reissová

„Demonstrací jsem se účastnila čistě z osobního přesvědčení. Uznávám ale, že to byla chyba, neměla jsem tam chodit.“

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Před soudem dnes podle informací agentury Fars stanul také íránský zaměstnanec britské ambasády. Hosejn Rasam prý soudu řekl o vměšování britských diplomatů do nedávných nepokojů a také o svých kontaktech na umírněné politiky a na ústředí kampaně opozičního prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího. Podle íránské agentury IRNA se také on omluvil a požádal o shovívavost.

Za protistátní demonstrace zatčeno 2 000 osob, většina je již na svobodě

Íránská vláda se procesem snaží ukončit protivládní demonstrace, které v zemi pokračovaly i více než půldruhého měsíce po prezidentské volbě. Kontroverzní a podle opozičníků zmanipulovaná volba z 12. června, kterou podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, vyvolala v Íránu největší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979 a ukázala na stále hlubší názorové rozdíly mezi předními politiky země.

Podle úřadů bylo při manifestacích usmrceno 30 osob. Na 2 000 lidí bylo zatčeno, většina z nich však byla zase propuštěna. Ve vězení je dosud prý asi 200 osob.

Demonstrace proti Ahmadínežádovi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24