Na pařížském předměstí opět hořela auta

Paříž - Na pařížském předměstí Bagnolet dnes v noci zapálili mladí výtržníci turistický autobus spolu s více než pěti auty a házeli kamením po policii. Blíže neurčený počet z nich byl zadržen. Útok navazoval na incidenty, které začaly v noci na pondělí v důsledku smrti místního mladíka prchajícího před policií. Podle úřadů se již situace dostala pod kontrolu.

Podle agentury AP mají v Bagnoletu mladíci na svědomí spálený turistický autobus a nejméně pět zapálených aut. Agenturní tým viděl, jak zapalují ohně na ulicích a házejí kamením a dalšími předměty po policistech. Úřady na předměstí vyslaly policejní oddíly specializované na zvládání pouličních nepokojů.

Část mládeže viní policii ze smrti motocyklisty

Osmnáctiletý příležitostný rozvážeč pizzy, původem Afričan, prchal v neděli před policií, která ho chtěla zastavit, protože jel na nepovoleném typu motorky. Mladík ovšem narazil do bariéry a zabil se. Část mládeže ze čtvrti, kde bydlí mnoho přistěhovalců z Maghribu a z černé Afriky, viní z jeho smrti policii a už v noci na pondělí vyvolávala nepokoje.

Ministr vnitra Brice Hortefeux vyzval ke klidu a nařídil důkladné vyšetření mladíkovy smrti.

V roce 2005 byla předměstí Paříže a dalších měst dějištěm rozsáhlých nepokojů, jejichž hlavními aktéry byli mladí lidé arabského a černošského původu. I tehdy byla roznětkou náhodná smrt jednoho z nich na útěku před policií. Na neutěšené sociální situaci většiny přistěhovalců, která pak byla ve Francii označována za prapříčinu incidentů, se od té doby moc nezměnilo.

Motocykl mladíka, který zahynul na pařížském předměstí
Motocykl mladíka, který zahynul na pařížském předměstí
Více fotek
  • Motocykl mladíka, který zahynul na pařížském předměstí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1038/103789.jpg
  • Nepokoje v Paříži autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1040/103908.jpg