Su Ťij a Yettaw se odvolají proti verdiktu barmské justice

Rangún - Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij i američan John Yettaw odmítají včerejší verdikt barmského soudu a chtějí se proti němu odvolat. Su Ťij má podle něj strávit v domácím vězení další rok a půl. Yettaw dostal za to, že ji navštívil, sedmiletý trest. Lídři Evropské unie i Spojených států verdikt odsoudili, Čína nebo Indie zatím mlčí. Rada bezpečnosti OSN ovšem zatím debatu nad výsledkem soudního procesu v Rangúnu o den odložila.

Rangún Su Ťij v úterý uložil další prodloužení domácího vězení za údajné porušení pravidel, za kterých byla v minulosti zadržována. Zvláštní soud nejprve oznámil verdikt tři roky vězení a nucených prací, ale vojenská junta trest vzápětí snížila na půldruhého roku domácího vězení. Právník disidentky prý řekl, že není spokojen s rozsudkem. „Myslíme, že je to rozsudek absolutně protiprávní,“ dodal Ňjan Win.

Yettaw, jenž přeplaval jezero, u kterého dům Su Ťij stojí, byl mimo jiné obžalován z „plavání v místech, kde je to zakázané“. Soud mu uložil sedm let vězení, z toho čtyři roky nucených prací. Také právník Yettawa prý dal dnes najevo, že se hodlá jménem svého klienta odvolat a že bude usilovat o to, aby byl Američan z Barmy vyhoštěn.

Video Rada bezpečnosti OSN zatím nevydala svůj postoj
video

Rada bezpečnosti OSN zatím nevydala svůj postoj

Rada bezpečnosti OSN se vyjádří pravděpodobně až dnes   

Kvůli Su Ťij se v úterý sešla Rada bezpečnosti OSN. Společné prohlášení, které by mohlo rozhodnutí Rangúnu odsuzovat, však kvůli nejednotnému postoji všech delegací odložila na dnešek. „Francouzská vláda verdikt ostře odsoudila. Vadí nám především to, že Aun Schan Su Ťij se nebude moci účastnit politického procesu a voleb, které se v zemi mají uskutečnit příští rok. Nelze se ubránit dojmu, že smyslem celého soudního procesu bylo docílit právě tohoto výsledku,“ komentoval francouzský velvyslanec při OSN Jean-Pierre Lacroix.

„Vedli jsme diskusi nad návrhem prohlášení Rady bezpečnosti a jeho principiální vyznění se setkalo se značnou podporou. Několik delegací nicméně požádalo o možnost prokonzultovat věc s jejich vládami, a tak jsme další jednání o den odročili. O formátu následné diskuse teprve rozhodneme,“ prohlásil britský velvyslanec při OSN John Sawers.

Rusko a Čína prosazují princip nevměšování se do vnitřních záležitostí

Rusko a Čína, které mají coby stálí členové v klíčovém orgánu OSN právo veta, již tradičně argumentují principem nevměšování se do vnitřních záležitostí jednotlivých zemí, pokud není ohrožena mezinárodní bezpečnost. Kritici naopak oponují tím, že k systematickému porušování svobody, k jakému dochází v Barmě, nemůže mezinárodní společenství zůstat slepé a němé. Už proto, že to odporuje Chartě OSN a Listině základních lidských práv a svobod. Naopak Sdružení zemí jihovýchodní Asie prý vyjádřilo nad barmským postupem v případě vězněné vůdkyně opozice „hluboké zklamání“.