Američané zahájili útok proti Talibanu v jižním Afghánistánu

Kábul - Americká námořní pěchota spolu s afghánskými vojáky dnes zahájila na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand útok proti radikálnímu hnutí Taliban. Operace se účastní dohromady 500 vojáků, cílem je obsazení radikály ovládaného města Dahané. V zemi se příští týden konají prezidentské volby a právě provincie Hílmand je nejrizikovější zónou.

Útok z vrtulníků začal ráno místního času. Vojáci chtějí získat větší kontrolu tohoto území před prezidentskými volbami, které se uskuteční příští týden. „Naším úkolem je podpořit nezávislou volební komisi a afghánské bezpečnostní síly. To oni mají na starost tyto volby. Naší povinností je zajistit, aby tito lidé měli bezpečnost potřebnou ke své práci,“ uvedl brigádní generál Larry Nicholson.

Ozbrojenci Talibanu chtějí volby, které se budou konat 20. srpna, narušit útoky na volební stanice a násilnostmi proti voličům. Podle OSN se ozbrojencům již zastrašováním a násilím podařilo narušit přípravy voleb v některých částech Afghánistánu.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala


Zatímco na jihu americko-afghánská vojska čeká tvrdý odpor a nášlapné miny, na severu v provincii Kundúz se Talibanu podařilo zavraždit policejního šéfa. Nárůst násilností hatí volební přípravy. „Nepřátelé Afghánistánu se snaží vyvolat chaos, ale tím se netrapte, ten pomine,“ uklidňuje obyvatelstvo prezident a volební favorit Hamíd Karzáí.

Hílmand je světovým centrem pěstování opia

Právě Hílmand je zdaleka nejnásilnější afghánskou provincií. Pěstuje se zde většina světového opia, a provincie se proto dostala do středu pozornosti amerických a britských jednotek, které zde minulý měsíc zahájily největší operaci během osm let trvajícího konfliktu.

Zahraniční vojáky v provincii během letošního roku posílilo na 10 000 příslušníků amerického námořnictva, kteří jsou součástí nové afghánské strategie amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle amerického velení Taliban ovládal asi polovinu území Hílmandu předtím, než do oblasti dorazily námořní posily, z nichž se 4 000 účastní minulý měsíc zahájené operace Úder meče (Strike of the Sword). Vlastní operaci nazvanou Panteří dráp (Panther's Claw) podnikají také britští vojáci.

Pro spojenecké jednotky bylo období od začátku července nejtěžším od zahájení války. Zahynulo během něj více než 100 vojáků. O urputnosti současných bojů svědčí i fakt, že od letošního března zemřelo v Afghánistánu více západních vojáků než za celé období mezi lety 2001 a 2004.