Obama poprvé rozdával medaile svobody - Hawkingovi, Poitierovi a Milkovi

Washington - Fyzik Stephen Hawking, tenistka Billie Jean Kingová nebo první černošský herec oceněný Oscarem Sidney Poitier dostali od Baracka Obamy Prezidentské medaile svobody. Americký prezident uděloval nejvyšší americké civilní vyznamenání poprvé a vyznamenal 16 osobností. Posmrtně dostal medaili i komunální politik a bojovník za práva gayů Harvey Milk. Bílý dům vybral osobnosti, které se zasloužily o nové přístupy, a označil je za agenty změny.

Dalšími držiteli medaile svobody se stali například bývalá irská prezidentka a někdejší vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová, zpěvačka a tanečnice Chita Riverová a indiánský aktivista a spisovatel Joe Medicine Crow, který bojoval za druhé světové války a pod uniformou byl pomalován válečnými barvami.

Medaili svobody udělil v roce 1945 tehdejší prezident Harry Truman jako ocenění za zásluhy civilistů za druhé světové války. V roce 1963 ji prezident John Kennedy začal udělovat znovu pod názvem Prezidentská medaile svobody jako ocenění za mimořádné činy. Je určena těm, kdo významným způsobem přispěli k bezpečnosti, nebo prospěli národním zájmům USA, světovému míru či kultuře. Mezi dříve oceněnými nositeli je například B.B. King, Jan Pavel II. nebo Václav Havel.

Americký prezident Barack Obama udělil herci Sidneymu Poitierovi Prezidentskou medaili svobody.
Americký prezident Barack Obama udělil herci Sidneymu Poitierovi Prezidentskou medaili svobody.