Egyptští námořníci se za pomocí mačet dostali z pirátského zajetí

Mogadišo – Posádkám dvou egyptských rybářských lodí se podařilo dostat se ze zajetí somálských pirátů. Přemohli své únosce, které je zadržovali čtyři měsíce, dva z nich zabili mačetami. O případu informoval jeden ze zraněných pirátů, kterého rybáři nalezli na somálském pobřeží.

Podle agentur jde o výjimečný případ, kdy se rukojmím podařilo dostat ze zajetí somálských pirátů bez pomoci.

Ke střetu došlo ve vodách Adenského zálivu nedaleko somálského města Las Qorey. „Napadli nás mačetami a nářadím, zmocnili se nějakých našich zbraní a bojovali s námi,“ citovala agentura AP piráta Miraau, kterého nyní zadržují úřady.

Unesení použili své únosce jako rukojmí

Jeden z místních podnikatelů v Las Qorey novinářům řekl, že na egyptských lodích bylo až 24 členů posádky. Námořníci prý po potyčce zadrželi některé piráty jako rukojmí.

V první polovině roku 2009 se počet pirátských útoků celosvětově oproti minulým obdobím zdvojnásobil. Přispěl k tomu zejména nárůst pirátských akcí právě v Adenském zálivu. Za minulý rok napadli piráti u somálských břehů podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) přes 130 obchodních lodí, což je více než trojnásobný nárůst oproti roku 2007.