Brusel investuje do rozvoje ultrarychlého mobilního internetu

Brusel - Evropská komise investuje od počátku příštího roku 18 milionů eur (461 milionů korun) do rozvoje ultrarychlého mobilního internetu. Peníze z Bruselu půjdou na výzkum technologií označovaných LTE. Ta by měla zajistit to, že v mobilech lidé budou moci využívat internet o rychlosti stokrát vyšší, než jakou jim nyní umožňují běžné technologie používané v současnosti. Komise o tom informovala v dnešním prohlášení.

„Technologie LTE promění mobilní telefony ve výkonné mobilní počítače. Miliony nových uživatelů budou mít na svých mobilních zařízeních na každém kroku ultrarychlý přístup k internetu,“ uvedla eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová.

Systém LTE nyní testují operátoři v několika zemích, například ve Finsku, Německu či Británii. První komerčně dostupné služby by měly být podle očekávání dostupné už příští rok, a to ve Švédsku či v Norsku.

Zmiňovaných 18 milionů eur nejsou jediné prostředky, které na LTE Brusel vynakládá. EU na výzkum LTE poskytla už v minulých letech kolem 25 milionů eur.