Jak ty mně, tak já tobě, vzkázala Moskva Praze

Moskva - Rusko dnes vypovědělo dva české diplomaty. Jde o reciproční opatření reagující na vyhoštění dvou pracovníků ruské diplomacie z Česka. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného ruského činitele. Oficiálně ani jedna ze stran vyhoštění nepotvrdila a ruské zdroje Prahu kritizovaly, že v ČR diplomatický spor prosákl na veřejnost, ačkoliv sama česká strana navrhla, aby se úniku těchto informací zabránilo. Deník Právo k tomu dnes napsal, že podle jeho informací učinila Praha vyhošťovací krok už před několika měsíci a že se to dostalo na veřejnost až nyní.

„K informacím tohoto typu se ministerstvo nebude vyjadřovat,“ řekl ke zprávě mluvčí české diplomacie Milan Řepka. Komentovat zprávu odmítl i mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě. „Žádný konflikt mezi ČR a Ruskou federací neexistuje,“ řekl rádiu Impuls velvyslanec Miroslav Kostelka.

V pondělí byl podle diplomatických zdrojů vyhoštěn z České republiky zástupce vojenského přidělence při ruském velvyslanectví v Praze a dalšímu diplomatovi české úřady doporučily, ať už se nevrací z dovolené. Vojenské zpravodajství údajně získalo informace, že oba diplomaté zřejmě pracují pro ruské tajné služby.

Video Vstup Josefa Pazderky
video

Vstup Josefa Pazderky

Vstup Josefa Pazderky

U 18.8.

Josef Pazderka v Událostech, komentářích

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil české rozhodnutí za „další provokaci“. Šéf české diplomacie Jan Kohout Lavrovova slova odmítl. Ministr obrany Martin Barták dnes k případu uvedl, že české vojenské zpravodajství kvalitně plní své úkoly a hájí zájmy státu.

Interfax dnes citoval nejmenovaný zdroj z Moskvy, který řekl, že „tento nepřívětivý krok české strany, která označila dva naše diplomaty za nežádoucí osoby, skutečně nezůstal bez odpovědi. Dva pracovníci českého velvyslanectví v Moskvě byli vyzváni, aby opustili Rusko“. Podle moskevského zpravodaje ČT Josefa Pazderky kauza poškodí spíše českou stranu, která má v Rusku méně diplomatů, než Rusko v České republice.

/*json*/{"map":{"lat":55.7701582126,"lng":37.5886380672,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.770079,"lng":37.588444,"type":"1","description":"\u010cesk\u00e9 velvyslanectv\u00ed v Moskv\u011b"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
České velvyslanectví v Moskvě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24