Wintonovy děti po 70 letech znovu opouštějí pevninskou Evropu

Hoek van Holland (Nizozemsko) - Ještě dnes večer odplují Wintonovy děti z Nizozemska do Velké Británie. Mají za sebou tři dny putování po trase, kterou je v podvečer druhé světové války odvezly vlaky vypravené Britem Nicholasem Wintonem. Díky jeho odvaze přežilo nacistické běsnění v Evropě 669 hlavně židovských dětí. Zítra vlak dorazí na londýnské nádraží Liverpool Street Station, kde Sir Winton „své děti“ osobně přivítá.

Záchrana měla v roce 1939 čekat i na dalších 250 dětí. Vlakem měla jet i třináctiletá Ruth Federmanová. „Přišli jsme na nádraží a Němci nás vlakem nenechali jet a poslali nás domů. A já jsem byla ráda, že jsem šla domů k mamince,“ vzpomíná Ruth Federmanová, která měla z Prahy odjet 1. září 1939.

Život jí nakonec zachránila teta. Sehnala víza do Izraele, kde Ruth žije už 70 let s velkou rodinou. Patří k pouhým čtyřem dětem z nevypraveného vlaku, o kterých se ví, že přežily. „Matka a můj bratr šli do Terezína a pak do Osvětimi. To je všechno, co vím,“ říká Ruth Federmanová.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Na cestě do Holandska si 21 Wintonových dětí vymínilo hodinu jen pro sebe, aby si mohly bez rušení mezi sebou povídat v dřevěném vagoně, ve kterém se mnohé z nich viděly naposledy právě před 70 lety.

Holandský přístav je poslední zastávkou vlaku Winton train v pevninské Evropě. Odsud pasažéři odplují trajektem do anglického přístavu, kde se k nim přidá dalších 5 zachráněných Wintonových dětí.