Ve Francii zatkli 11 lidí, kteří hrozili Sarkozymu smrtí

Paříž - Francouzská policie zatkla 11 lidí a sedm dalších vyslechla v souvislosti s výhrůžkami smrtí prezidentu Nicolasi Sarkozymu. Podle justičních zdrojů jsou mezi zatčenými majitelé obchodů, bývalí vojáci a členové střeleckého klubu. Všichni žijí v okolí jihofrancouzského Montpellieru. Už v březnu byl v souvislosti s výhrůžkami francouzským politikům krátce zadržen jeden muž, obviněn ale nakonec nebyl.

V březnu Sarkozy, dva ministři, starosta Bordeaux a další politici pravého středu dostali několik hnědých obálek, v nichž byly devítimilimetrové náboje. V dopise Sarkozymu stálo: „Jsi mrtvý muž“. Od té doby se podobné dopisy objevovaly v poště určené některým politikům. Poslední z nich, adresovaný Sarkozymu, zachytili zaměstnanci pošty v Montpellieru v srpnu. Pod dopisy se podepsala neznámá skupina zvaná Bojovníci buňky 34.

Justiční zdroj uvedl, že jedním z 11 zadržených je místní politický aktivista, který vedl kampaň proti umístění větrných elektráren v blízkosti jednoho městečka. Starosta tohoto městečka byl mezi těmi, kdo obdrželi výhružný dopis.