Dva Norové byli v Kongu odsouzeni k trestu smrti

Kinshasa - Dva Norové byli dnes v Konžské demokratické republice odsouzeni k trestu smrti. Vojenským tribunálem byli usvědčeni z vraždy svého konžského řidiče a ze špionáže. Soud zároveň požaduje po norské vládě odškodnění ve výši 60 milionů dolarů. Norský ministr zahraničních věcí výsledek procesu odsoudil a popřel obvinění ze špionáže. Případ provází celá řada nejasností.

Dva bývalí norští vojáci, 28letý Tjostolv Moland a o rok mladší Joshua French, byli podle předsedy vojenského soudu v Kisangani shledáni vinnými z vraždy řidiče terénního vozu, který si najali 5. května. Zároveň byli usvědčeni ze špionáže pro Norsko a z pašování zbraní. Soud také norské vládě uložil zaplatit Kongu náhradu škod ve výši 60 milionů dolarů (více než jedna miliarda korun).

Oba mladí muži, kteří v minulosti působili v norské armádě, trvají na tom, že se ničeho nelegálního nedopustili. Verdikt je ale nepřekvapil. „Poslední čtyři měsíce nás připravily na všechno, takže šok to pro nás není,“ okomentoval to Joshua French.

Video Dva Norové dostali v Kongu trest smrti
video

Dva Norové dostali v Kongu trest smrti

Norský ministr zahraničních věcí Jonas Gahr Störe dnes v Oslu rozhodnutí soudu odsoudil a popřel tvrzení, že dvojice prováděla v Kongu špionážní činnost. Prohlásil, že proti výsledku soudního procesu podá protest.

„Rozsudek zmiňuje údajnou špionáž ve prospěch Norska. To chci velice důrazně odmítnout. Dané osoby nejednaly v zájmu Norska a nemají s norskými úřady žádnou spojitost,“ uvedl. Odsouzení Norové se proti verdiktu chtějí odvolat. Pro koho přesně v Kongu pracovali, není jasné.