Bin Ládin opět vyhrožuje

Washington - Vůdce mezinárodní teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin na dnes zveřejněné zvukové nahrávce varuje Američany před jejich úzkými vazbami na Izrael. Zároveň označuje amerického prezidenta Baracka Obamu za neschopného ukončit konflikt v Afghánistánu. Nahrávka se objevila na internetových stránkách, které často používají přívrženci al-Káidy.

Zvukový záznam nazvaný Prohlášení k americkému lidu se objevil krátce po výročí atentátů proti Spojeným státům z 11. září 2001, při kterých sebevražední útočníci al-Káidy zabili pomocí unesených letadel téměř 3000 lidí. 

„Nastal čas, abyste se osvobodili od strachu a ideologického terorismu neokonzervativců a izraelské lobby,“ vyzývá bin Ládin Američany v údajně nové, asi desetiminutové nahrávce, na níž je prý nehybný obrázek vůdce sítě islámských radikálů, který doprovází namluvená zpráva. Bin Ládin ve svém proslovu k Američanům tvrdí, že když Obama ponechal ve svém novém kabinetu ministra obrany Roberta Gatese, „rozumní lidé pochopili, že Obama je bezmocný muž, který nebude schopen ukončit válku, jak slíbil“.

Bin Ládin hrozil dalšími útoky USA za jejich údajné nepřátelství vůči islámskému světu několikrát již v minulosti. Al-Káida podle agentur vyrobila od útoků z 11. září více než 60 nahrávek, v nichž vyhrožovala Západu. 

Americká armáda ani tajné služby nikdy ukrývajícího se bin Ládina neobjevily. Američané mají za to, že se nejhledanější muž světa schovává v úkrytech u pákistánsko-afghánských hranic. Mezinárodní média ale v posledních dnech citovala současného i minulého pákistánského prezidenta, podle nichž je možné, že bin Ládin už nežije.

Americký ministr obrany Robert Gates na návštěvě Izraele
Americký ministr obrany Robert Gates na návštěvě Izraele