„Pro Česko původně plánovaná pevná radarová základna by byla mnohem méně adaptovatelná než letecké senzory a čidla v kosmu a na souši, které plánujeme využít nyní,“ napsal Gates v New York Times.
Místo pevného radaru a balistických antiraket teď chtějí Spojené státy rozmístit mobilní střely typu SM-3 systému Aegis, určené proti raketám krátkého a středního doletu. V minulosti prošly sedmi úspěšnými testy a Pentagon chce ve vývoji pokračovat, aby v budoucnu mohly sestřelovat i rakety dlouhého doletu.

Protiraketová obrana USA v Evropě má budoucnost
Gates také přiznává, že původní projekt zkomplikovala i opožděná ratifikace v Česku a Polsku. Američané kalkulovali s přibližně dvouletým zpožděním. Rozpaky ale mezi českými politiky vyvolává i nová varianta střel SM-3.
„Systém musí být postaven na nějakém reálném základě. Nemůže jít o vzdušné zámky, jakousi cenu útěchy za deset, dvacet let, kdy se ukáže, že ten projekt není realistický,“ uvedl například senátor Alexandr Vondra (ODS).
Vzájemné diskuse o protiraketové obraně pokračují. V pondělí bude s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou jednat její český protějšek Jan Kohout. Konkrétní téma rozhovorů a další podrobnosti zatím nejsou známy.