Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění. Polanski musel opustit Spojené státy v 1978, rok poté, co byl ze znásilnění obviněn. Polanski žije ve Francii. V USA od obvinění kvůli obavě z toho, že bude zatčen, nikdy nebyl.
Americké úřady vyhlásily po Polanském v roce 2005 mezinárodní pátrání v souvislosti se zatykačem z roku 1978, řekl mluvčí. Uvedl, že filmař byl zatčen při vstupu na švýcarské území. Podrobnosti a místo zatčení odmítl sdělit. Švýcarské úřady nyní musejí ověřit, zda může být Polanski skutečně vydán, což může trvat několik dní, sdělil mluvčí.

Reportáž Martina Jonáše
„Stydím se za Švýcarsko. Polanski udělal před lety malou chybu a oni ho stále pronásledují,“prohlásil přítel Romana Polanského Otto Weisser.
Pohnutý osud
Život původem polského režiséra si svými zvraty v ničem nezadá s jeho filmy. V roce 1943 dokázal v deseti letech uprchnout z krakowského ghetta, kde ho věznili nacisté. Zatímco jeho filmařská sláva po válce rostla, v osobním životě ho v roce 1969 čekala tvrdá rána. Jeho ženu Sharon Tateovou ubodali v osmém měsíci těhotenství členové gangu Charlese Mansona.
V 60. a 70. letech se v USA proslavil snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. O jeho případu loni vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný), který upozornil na nesrovnalosti v jeho kauze, na jejichž základě pak slavný tvůrce požádal o odložení obvinění.