V Praze se koná kongres astronautů

Praha - Praha se stala dostaveníčkem padesátky astronautů. Asociace výzkumníků vesmíru totiž v hlavním městě pořádá svůj kongres. Podle prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka se jedná na dlouhou dobu o největší „sešlost“ lidí této profese v Česku. Cílem kongresu je především propagace astronautiky a osvěta mezi mladými lidmi. Setkání pokračuje celý týden.

Do Prahy se sjelo na 50 astronautů ze Spojených států, Ruska i dalších zemí včetně Číny. První žena ve vesmíru, Valentina Těreškovová, sice na poslední chvíli odmítla, dorazili ale jiní. Podle Alexeje Leonova, někdejšího velitele projektu Sojuz-Apollo, každý let vydá na knihu. Vzpomenul třeba horké okamžiky, když v roce 1965 jako první člověk vystoupil do volného kosmu a kvůli nafouknutému skafandru se nemohl dostat dovnitř. „Bylo to na hranici života a smrti, ale s tím musíte počítat. Na základě této zkušenosti jsme pak změnili konstrukci skafandru,“ uvedl Leonov.

Každoroční kongres slouží k výměně zkušeností mezi komunitou astronautů. Kromě toho má ale vyšší cíle: obecně propagovat astronautiku jako oblast špičkové technologie a ekonomické činnosti, ale také působit na mladé lidi a motivovat je ke studiu přírodních a technických věd. „Musíme do škol, na univerzity, do firem - je dobré se bavit o tom, jaký prospěch má zkoumání vesmíru pro lepší poznání naší planety,“ pronesl kanadský kosmonaut Chris Hadfield.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Vesmír, příležitost pro všechny

Letošní pražský kongres kosmonautů chce připomenout, že výzkum vesmíru není jen záležitostí velmocí. „Naše motto je - vesmír, příležitost pro všechny, a myslíme si, že to je příležitost i pro menší země, menší ekonomiky,“ řekl český kosmonaut Vladimír Remek.


Astronauti se ve středu rozjedou po českých a moravských městech, kde budou besedovat s veřejností a zejména mládeží. Očekávají je v astronomickém městečku Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově na Benešovsku, v Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě, Pardubicích, Ústí nad Labem a dalších městech.

Kongres astronautů v Praze
Kongres astronautů v Praze
Více fotek
  • Kongres astronautů v Praze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1157/115646.jpg
  • Kongres astronautů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1156/115546.jpg