Slováci si připomínali boje o Dukelský průsmyk

Dukla - Karpatsko-dukelská operace měla trvat pět dní, nakonec se ale o Dukelský průsmyk bojovalo téměř tři měsíce. Přesně před 65 lety krvavé boje vrcholily, československý armádní sbor pod velením Ludvíka Svobody překročil Dukelský průsmyk, a podílel se tak na osvobození části východního Slovenska. Dnes si tuto událost Slováci připomínali.

Na Duklu dorazil i slovenský premiér Robert Fico. Ten děkoval válečným hrdinům, pustil se ale do médií a do škol. Podle něj totiž dostatečně nevychovávají mladé Slováky k vlastenectví. Dnešní mládež vychovávají spíš diskotéky, drogy a alkohol, míní Fico. 

„Vnímáme, jak slabě má vlastenectvím slovenská mládež okysličený život. Děje se to v době, kdy je část zmatených černokošilatých mladíků na Slovensku nadšená fašistickými symboly,“ prohlásil Fico. 

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

6. říjen byl prohlášen za Den československé armády. Účast Svobodových jednotek v karpatsko-dukelské operaci byla největším bojovým vystoupením československého zahraničního vojska v průběhu 2. světové války.