Každých 43 sekund někdo někoho zastřelí

New York – Násilí s použitím zbraní si denně ve světě vyžádá přes dva tisíce lidských životů, tedy jednoho mrtvého každých 43 sekund. V komuniké zveřejněném v sídle OSN v New Yorku to uvedlo 12 organizací zapojených do mezinárodní kampaně za kontrolu zbraní. Zároveň vyzvalo státy k urychlenému jednání o kontrole obchodu se zbraněmi, k níž OSN připravuje návrh rezoluce.

Autoři dokumentu uvádějí, že od roku 2006, kdy se většina mezinárodního společenství shodla na potřebě regulovat obchod se zbraněmi, zahynulo ve světě v důsledku násilí s použitím zbraní 2,1 milionu lidí. Číslo zahrnuje oběti politického i nepolitického násilí. Víc než 700 tisíc obětí připadá na ozbrojené konflikty včetně Afghánistánu, Somálska, Súdánu, Srí Lanky a Konga.

Materiál byl zveřejněn v době, kdy se v OSN připravuje návrh rezoluce, jež má stanovit časový rozvrh jednání o kontrole zbraní. Jednání by mělo skončit v roce 2012 přijetím závazné smlouvy, která by regulovala dovoz, vývoz a transfer konvenčních zbraní a stanovila by pro tuto oblast mezinárodní standardy. Hlavním odpůrcem smlouvy byla minulá americká vláda prezidenta George Bushe a další velcí vývozci zbraní - Rusko, Čína a Izrael - se loni při hlasování v OSN na toto téma zdrželi.

Oběti bojů
Oběti bojů
Více fotek
  • Oběti bojů autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1062/106178.jpg
  • Oběť něpokojů v Africe autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/671/67078.jpg