Demonstranti požadují, aby v příštím roce vzrostla minimální mzda na 740 lei (4500 korun) a v roce 2014 pak na 1300 lei (asi 8000 korun). Zvyšovat by se měly podle jejich představ i platy státních zaměstnanců. Skandující dav se také dožadoval lepší právní ochrany zaměstnanců, vytváření nových pracovních míst a vyšších důchodů.
Jenže tato všechna přání jim nynější vláda premiéra Emila Boce zřejmě nebude moci splnit, země je totiž v hluboké ekonomické krizi. Už teď si na platy státních zaměstnanců půjčuje od Mezinárodního měnového fondu. Rumunsko má vysoké dluhy v cizích měnách a podle řady ekonomů by se bez mezinárodní pomoci mohlo propadnout do platební krize.
A krize teď navíc hrozí i vládě. Kabinet před týdnem ve čtvrtek opustili kvůli sporům s premiérem sociálnědemokratičtí ministři. V úterý 13. října má o důvěře pro Bocovu menšinovou vládu hlasovat parlament.
Důvodem vládní rozepře je, že Bocovi liberální demokraté na rozdíl od sociálních demokratů podporují kandidaturu současného prezidenta Traiana Baseska. Prezidentské volby v Rumunsku se mají konat 22. listopadu.