Nabídku amnestie prezident vyhlásil v červnu. Na začátku října s ní souhlasilo několik významných vojenských velitelů. Dosavadní úspěch programu amnestie, který výměnou za složení zbraní zahrnuje finanční příspěvky, vzdělávání a pracovní kurzy pro bývalé bojovníky, ozbrojence oslabil, MEND však amnestii nadále odmítá a tvrdí, že zbraně složili podvodníci zaplacení vládou.
S některými z někdejších povstaleckých vůdců bude nigerijský prezident Umaru Yar'Adua v pátek v hlavním městě Abuji diskutovat o požadavcích a druhé fázi amnestie. MEND prý své zástupce nepošle. Vlastní představitele, kteří na nabídku amnestie přistoupili, MEND údajně vyměnil.
Kvůli útokům MEND a nepokojům ve svých jižních oblastech Nigérie ztratila africké prvenství v těžbě ropy ve prospěch Angoly. Násilnosti v deltě Nigeru způsobily pokles produkce ropy od roku 2006 zhruba o třetinu. Podle nigerijské centrální banky útoky měsíčně krátí příjmy země o miliardu dolarů a podílely se na růstu světových cen ropy a zemního plynu.
Rebelové údajně od vlády požadují více peněz pro ropný region, který zůstává chudý přes pět desetiletí trvající těžbu ropy. Vláda požadavek odmítá s poukazem na to, že MEND krade surovou ropu z nigerijských vrtů a prodává ji do zahraničí. Peníze MEND plynou také z výkupného za unesené pracovníky zahraničních ropných společností.