Astronauty z Atlantisu a ISS vzbudil falešný poplach

Houston (USA) - Posádky amerického raketoplánu Atlantis a Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na dnešek ve 2:36 SEČ vzbudil a ohrozil poplach. Odborníci ve Spojených státech, Evropě a Rusku dospěli rychle k závěru, že je to poplach falešný. Chybná informace přístroje, že prý došlo k rychlému poklesu tlaku, vedla k automatickému uzavření ventilátorů ve stanici. To způsobilo zvednutí prachu a vyvolalo falešný kouřový poplach. Informoval o tom Úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Podle NASA trvalo asi hodinu, než se po incidentu podařilo obnovit ventilaci a stabilizovat ovzduší. Pozemní středisko upozornilo astronauty, aby si do plného vyvětrání prostor dávali pozor před místy s nahromaděným oxidem uhličitým. Příčina falešného poplachu se teprve zjišťuje.

Astronautům byl budíček kvůli narušení spánku falešným poplachem posunut o 30 minut.

Atlantis odstartoval z mysu Canaveral na Floridě v pondělí a s ISS se spojil ve středu. Odpoutat a vracet se na Zem má raketoplán v polovině příštího týdne. Na oběžnou dráhu vynesl 13 tun náhradních dílů a materiálu, které mají zajistit fungování stanice na dalších pět až deset let.