V Kazachstánu přistál Sojuz se třemi kosmonauty z ISS

Moskva - Ruská vesmírná loď Sojuz TMA-15 úspěšně podle plánu přistála ve stepi na severu Kazachstánu. Zpět na Zem dopravila tři kosmonauty, kteří od května pobývali na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Astronauti Belgičan Frank De Winne, Kanaďan Robert Thirsk a Rus Roman Romaněnko se k ISS vydali 27. května. Jejich příletem se posádka ISS zdvojnásobila na šest lidí. Šestice astronautů vytvořila dosud nejinternacionálnější posádku stanice. Byli v ní zástupci všech kosmických agentur, které se na budování orbitálního komplexu v hodnotě 100 miliard dolarů podílejí.

Podle šéfa ruské Federální kosmické agentury (Roskosmos) Anatolije Perminova jsou všichni tři astronauti po návratu na Zem v pořádku a v dobré kondici.

Při přistání byla v Kazachstánu teplota kolem bodu mrazu. Astronauty z přistávacího modulu do připravených vrtulníků přenesli na nosítkách. Kvůli mlze sice nemohly vzlétnout vyhledávací vrtulníky, ale modul se snesl přesně v předpokládané oblasti, takže ani nebyly zapotřebí. Ještě dnes budou astronauti přepraveni z Kazachstánu do Střediska J.A. Gagarina pro přípravu kosmonautů v Hvězdném městečku nedaleko Moskvy, kde se setkají se členy svých rodin a kde také zahájí aklimatizační pobyt, aby si znovu zvykli na podmínky zemské gravitace po šestiměsíčním pobytu v kosmu.

Na ISS jsou další dva astronauti

Právě skončená dlouhodobá kosmická mise byla milníkem pro kanadský vesmírný program, protože to bylo poprvé, co se takové akce zúčastnil Kanaďan, astronaut Robert Thirsk. Belgičan Frank De Winne byl zase prvním evropským velitelem vesmírné stanice. Třetí člen mise, sedmatřicetiletý Rus Roman Romaněnko uskutečnil svůj první let do vesmíru, kam se vydal po stopách svého otce, který byl kapitánem vesmírné lodě v dobách Sovětského svazu. 

Nyní jsou na ISS dva astronauti, Rus a Američan. Sami zůstanou zhruba tři týdny. Další tříčlenná posádka, složená z Rusa, Američana a Japonce, by měla k ISS vyrazit na palubě ruské lodi Sojuz ještě letos 21. prosince.