Hubbleův teleskop údajně zachytil nejvzdálenější galaxie v kosmu

Londýn - Hubbleův vesmírný teleskop údajně zachytil nejvzdálenější galaxie v kosmu, jaké astronomové dosud mohli vidět. Nejstarší z nich vznikly jen 600 milionů let po velkém třesku, a nacházejí se tak 13,1 miliardy světelných let od Země. Informovaly o tom servery Space.com a BBC. Snímky z hluboké historie vesmíru pořídily v srpnu během čtyř dnů dva týmy astronomů z Británie pomocí moderní širokoúhlé kamery WFC3 umístěné na teleskopu. Zda se skutečně jedná o nejvzdálenější dosud pozorované galaxie, musí podle nich potvrdit detailnější rozbor světelného spektra každé z nich.

Teleskop se v srpnu zaměřil i na oblast kosmu zvanou Hubbleovo ultra hluboké pole, kde byl na přelomu let 2003 a 2004 pořízen obrázek nejvzdálenějšího vesmíru ve viditelné části světelného spektra. Astronomové díky němu mohli tehdy poprvé pohlédnout přibližně 13 miliard let do minulosti vesmíru. 

„Hubble teď přehodnotil ultra hluboké pole, které se poprvé studovalo před pěti lety, infračervenými snímky, které jsou mnohem citlivější než cokoli, co bylo dosud získáno. Můžeme se nyní podívat ještě hlouběji zpět v čase a poznávat galaxie v době, kdy vesmír byl starý jen pět procent svého současného věku - do jedné miliardy let od velkého třesku,“ doplnil člen výzkumného týmu Daniel Stark z Astronomického institutu v Cambridgi.


Zatím nejvzdálenější (a tím i nejstarší) pozorovaný objekt ve vesmíru byl výbuch gama paprsků, který se odehrál zhruba 13 miliard světelných let od Země.

Kameru WFC3 nainstalovali na teleskop astronauti z raketoplánu Atlantis během květnové „opravářské“ mise u Hubblea. Na zkoumání vzdálených galaxií, které vesmírný dalekohled nyní objevil, se zaměří jeho nástupce - vesmírný teleskop Jamese Webba. S jeho vypuštěním do kosmu se počítá v roce 2014.

Astronauti u Hubbleova teleskopu
Zdroj: www.nasa.gov