Astronomové objevili planetu podobnou Zemi, prý i s vodou

Londýn - V kosmickém sousedství naší planety objevili astronomové novou „superzemi“, která je jen třikrát větší než Země a pravděpodobně se na ní vyskytuje voda. Teploty a tlak na planetě s označením GJ 1214b jsou ale příliš vysoké na to, aby na ní existoval život ve známé podobě. Díky jejímu výskytu pouhých 40 světelných let od Země ale vědci věří, že budou moci zanedlouho prozkoumat její atmosféru.

Podle zjištění astronomů ze Smithsonova střediska pro astrofyziku Harvardovy univerzity obíhá planeta ve vzdálenosti asi dvou milionů kilometrů okolo červeného trpaslíka jednou za 38 hodin. Pro srovnání, Země se nachází od Slunce více než sedmdesátkrát dál. GJ 1214b je ale první objevenou „superzemí“ - tedy planetou o velikosti mezi Zemí a Neptunem, u níž je potvrzen výskyt atmosféry.

Planeta obíhá kolem tzv. červeného trpaslíka, tedy hvězdy s velmi nízkou svítivostí. „Planeta má zhruba 6,5krát větší hmotnost než naše Země a 2,7krát větší průměr. Díky tomu, že má tak nízkou teplotu (120-280 stupňů Celsia), má zřejmě i atmosféru,“ vysvětlil odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Atmosféra je silná zhruba 200 kilometrů, a proto jí neprojde na povrch prakticky žádné světlo od mateřské hvězdy. „Pokud si představíte, že Slunce je tisíciwattová žárovka, pak tahle hvězda je tříwattová,“ přirovnal astronom David Charbonneau. I z toho důvodu je život, jaký známe na Zemi, na GJ 1214b podle něj vyloučen.

Atmosférický tlak udržuje vodu v kapalném stavu

Objevitelé předpokládají, že planeta má pevné jádro složené nejspíš z ledu, křemíku a železa a halí ji silná vrstva atmosféry tvořená vodíkem a heliem. Na jejím povrchu se podle nich vyskytuje voda, která by mohla být v kapalném stavu. Za normálních okolností by se voda na planetě obíhající tak blízko své hvězdy vypařila. Silná atmosféra okolo GJ 1214b ale podle vědců vytváří takový tlak, který umožňuje životadárné tekutině zůstat v kapalném skupenství.

Vesmír
Vesmír