Francie vypustila do kosmu špionážní satelit

Kourou - Francie vypustila z Francouzské Guyany svůj výzvědný satelit Helios 2B. Francie start výzvědného satelitu Helios 2B odložila kvůli technickým problémům 9. i 17. prosince. Závady v automatickém odpočítávání se však od čtvrtečního pokusu podařilo odstranit. Vypuštění družice je považováno za projev úsilí Francie zvýraznit i přes snahy o těsnější spolupráci s USA svou nezávislost v oblasti vojenské špionáže.

Raketa Ariane 5, která družici dopravila do vesmíru, odstartovala v 17:26 SEČ ze základny v Kourou ve Francouzské Guyaně na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky. Satelit se od rakety oddělil o 59 minut později.

Družice Helios 2B o váze 4,2 tuny má být umístěna na dráhu, která jí umožní přelétávat v tytéž hodiny přes tytéž oblasti Země a fotografovat místa, o něž je z vojenského hlediska zájem, anebo připravovat operační cíle.

V míře, která odpovídá jejich podílu na celém programu a která činí 2,5 procenta, se na programování a na využívání snímků z družice budou moci podílet také Belgie, Itálie, Řecko a Španělsko.