Unesená Češka z Lékařů bez hranic je na svobodě

Port-au-Prince - Česká pracovnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně, které minulý pátek na Haiti unesla skupina ozbrojenců, byly dnes propuštěny na svobodu. Obě ženy jsou podle švýcarské televize TSR v pořádku. Šlo o první únos humanitárního pracovníka na Haiti od ničivého zemětřesení z 12. ledna.

Únosci přepadli humanitární pracovnice ve vozidle na předměstí metropole Port-au-Prince. Zajali i řidiče, kterého brzy propustili, aby úřady a MSF informoval tom, že požadují výkupné. Organizace udržovala incident v tajnosti, aby nezkomplikovala vyjednávání o jejich propuštění, sdělil mluvčí MSF Michel Peremans.

„Cítíme nesmírnou úlevu. Obě jsou v pořádku,“ podotkl. Lékaři bez hranic s ohledem na soukromí obou žen nechtějí zveřejňovat podrobnosti o případu. Peremans se odmítl vyjádřit i k tomu, zda bylo zaplaceno nějaké výkupné. Dodal, že není ve zvyku MSF výkupné platit. Řekl také, že MSF chce dál na Haiti i po tomto incidentu působit. Hodlá ale přehodnotit způsob, jak dál pracovat.

Video Propuštění dvou pracovnic humanitární organizace na Haiti
video

Propuštění dvou pracovnic humanitární organizace na Haiti

Propuštění dvou pracovnic humanitární organizace na Haiti

Zpr_12.3.2010

Unesené humanitární pracovnice jsou volné

Haiti zasáhlo v lednu zemětřesení o síle sedmého stupně Richterovy škály. Hlavní město Port-au-Prince a jeho okolí leží v troskách. Počet lidí, kteří přišli o život, už dosahuje 230 tisíc. Katastrofa se stala také příležitostí pro kriminální aktivity zločineckých skupin posílených o trestance uprchlé ze zbořených věznic.

Mluvčí Lékařů bez hranic Michel Peremans:

„Chceme v práci pokračovat. Jsme tady 19 let a země toho potřebuje opravdu hodně. Naše pomoc je klíčová, takže chceme zůstat. Samozřejmě přehodnotíme způsob, jakým na Haiti pracujeme.“

Mluvčí Lékařů bez hranic Michel Peremans
Mluvčí Lékařů bez hranic Michel Peremans
Více fotek
  • Mluvčí Lékařů bez hranic Michel Peremans autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1495/149453.jpg
  • Oběť zemětřesení na Haiti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1494/149345.jpg