Skandál kolem zneužívání v Rakousku se rozšířil na další kláštery

Vídeň – Skandál kolem sexuálního zneužívání nezletilých římskokatolickými kněžími v Rakousku se stále rozrůstá. Hlásí se další oběti a kromě klášterů v Salcburku a Mehrerau podezření padá i na mnichy z kláštera Kremsmünster a Wilhering. Sexuálním výpadům a násilí čelili zřejmě i členové slavného vídeňského chlapeckého sboru Wiener Sängerknaben (Vídeňští zpěváčci). Informovala o tom rakouská média.

O zneužívání v tradičním a slavném vídeňském chlapeckém souboru Wiener Sängerknaben nyní promluvili dva jeho bývalí členové. Dnes třiatřicetiletý berlínský chirurg ve známém tělese zpíval v letech 1985 až 1987. Popisuje rituály ve sprše i donucování k orálnímu sexu. Podobné zkušenosti má mnichovský psycholog, který byl ve sboru v letech 1966 až 1970. Oba muži mluvili o „atmosféře teroru a strachu“.

V klášteře Kremsmünster v Horních Rakousích se dosud přihlásilo pět obětí. Tři páteři kvůli podezření ze zneužívání přišli tento týden o úřad. Kremsmünsterský opat Ambros Ebhart uvedl, že jeden z mnichů – nyní pětasedmdesátiletý - se doznal.

Video Studio ČT24 ke zneužívání dětí v Rakousku
video

Studio ČT24 ke zneužívání dětí v Rakousku

Podle médií se v minulosti zjevně mnohem víc případů, než se dosud vědělo, odehrálo v internátu gymnázia bregenzského kláštera Mehrerau. Podle jednoho z bývalých žáků o tom někdejší opat Kassian Lauterer věděl. „Ten nám – dá se skoro říct - nakázal, abychom o tom rodičům neříkali ani slovo,“ uvedl bývalý školák. Praktiky v klášteře popsal i další ze zneužívaných. Zmínil se o tělesných trestech i o sexuálním násilí.

Pekelná muka

Se zneužíváním a týráním své osoby před půl stoletím v internátu kláštera Wilhering se v médiích svěřil čtyřiašedesátiletý Reinhard Gutmann. Jako třináctiletý musel hodiny klečet v chladné klášterní chodbě s nataženýma rukama, na kterých ležely knihy. Obvyklé byly i rány holí a sexuální donucování. „Žili jsme ve strachu a hrůze a pod pohrůžkami pekelných muk. Bylo to peklo na zemi, ponížení a neustálý tlak,“ popsal. To, že nyní promluvil, považuje za vysvobození ze svého „martýria“.

Nynější opat wilheringského kláštera Gottfried Hemmelmayr se chce s Gutmannem setkat. „Je to velmi bolestná historie. Je nám to líto, i když už případ nemůžeme vyšetřit, protože spolubratr je už dlouho mrtev,“ uvedl opat. Chce se s obětí sejít a promluvit si i o případném odškodnění.

Podle kritiků z řad laiků i kněží katolická církev případy zneužívání podcenila. Někteří z nich navrhují také zrušení povinného celibátu a bolestné či příspěvky na terapii pro oběti. Dá se podle nich navíc očekávat, že mnozí věřící z církve vystoupí. S velkým počtem odchodů se katolická církev potýká už nyní.