Slepý britský voják vidí jazykem

Bagdád - Britský voják, který oslepl v irácké Basře při výbuchu granátu, používá jako první Brit americké zařízení, které mu umožňuje orientovat se v prostředí pomocí signálů snímaných jazykem. Craig Lundberg díky přístroji BrainPort dokáže číst, rozeznávat předměty a chodit bez pomoci.

Čtyřiadvacetiletý Brit je slepý od roku 2007. Ministerstvo obrany ho vybralo, aby jako vůbec první občan Velké Británie otestoval americké zařízení, jež dokáže vytvářet obrazy předmětů elektrickými impulzy přijímanými jazykem. Podněty vyvolávají brnění různé intenzity, jehož „přepisem“ si osoba může předmět představit, takže to například zabrání nárazu do překážky.

BrainPort se skládá z miniaturní kamery spojené se slunečními brýlemi a obojí je napojeno na plastovou destičku, kterou má uživatel na jazyku a jejímž prostřednictvím analyzuje impulzy z mozku. Při silné stimulaci se předměty zobrazují bílými body, bez podnětů je vše černé a při střední stimulaci se pak body zobrazují nejrůznějšími odstíny šedé.

Video BrainPort je další možnsotí, jak slepí mohou opět vidět
video

BrainPort je další možnsotí, jak slepí mohou opět vidět

„Je to stejný pocit, jako byste lízal devítivoltový článek nebo jako byste jedl šumivé bonbony. Kamera posílá signály plastovému lízátku a pak jazyku. Vy pak dostanete informaci o siluetě nebo tvaru předmětů. Je to v bílé a černé, takže máte na jazyku dvourozměrný obraz. Trochu jako mravenčení. Toto je pouze prototyp, ale můj život to ovlivnilo ohromným způsobem,“ řekl Lundberg.

Pro slepé lidi má podle něj toto zařízení velký potenciál. Brit si prý dokáže předměty představit okamžitě a bez tápání, jak tomu bylo, když začal BrainPort používat. Přesto se ale Lundberg nevzdá svého slepeckého psa Huga. „BrainPort je další prostředek, jak slepým lidem umožnit pohybovat se, ale všelék na slepotu to není,“ řekl.

Craig Lundberg se svým slepeckým psem
Craig Lundberg se svým slepeckým psem