Devět pákistánských radikálů zabil americký nálet

Miranšáh (Pákistán) - Nejméně devět povstalců z afghánského radikálního hnutí Tálibán bylo dnes ráno zabito při náletech amerických bezpilotních letounů na cíle v Severním Vazíristánu. Ten leží při hranicích s Afghánistánem a je považován za jedno z hlavních útočišť ozbrojenců Tálibánu a teroristické sítě al-Káida. S odvoláním na tajné služby o tom informovala agentura Reuters.Později bylo oznámeno, že při obdobném náletu minulý týden zřejmě zahynul jeden z čelných předáků Al-Káidy Husain Jemení, organizátor nedávného atentátu proti CIA v afghánském městě Chóst.

"Máme k dispozici fakta nasvědčující tomu, že Husain Jemení, významný
činitel teroristické sítě Al-Káida v kmenových oblastech Pákistánu, byl
minulý týden zabit," řekl washingtonský činitel, který nechtěl být jmenován. Jemení byl považován za předního plánovače a odborníka na výbušniny ve službách teroristů. Západní rozvědky se domnívají, že zorganizoval sebevražedný útok, při němž dvojitý agent zabil koncem prosince na americké základně v Chóstu sedm členů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), když s výbušninou na těle pronikl do budovy americké centrály.

Dnes první nálet mířil proti opevněnému stanovišti povstalců asi deset kilometrů od města Miranšáh, které je správním střediskem autonomního území Severní Vazíristán. Druhý útok, který následoval asi po 50 minutách, byl zaměřen do oblasti vzdálené asi 40 kilometrů od Miranšáhu. Několik ozbrojenců bylo při náletech zraněno, dodali oficiální činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni.

Spojené státy provádějí podobné nálety v severozápadním Pákistánu pravidelně. Američtí představitelé pod podmínkou anonymity přiznávají, že bezpilotní letadla jsou jednou z nejefektivnějších zbraní proti povstalcům. S jejich pomocí se už podařilo zabít několik významných představitelů Tálibánu, včetně šéfa pákistánské odnože radikálů Baitulláha Mahsúda.

Útoky nepilotovaných letounů však často vyvolávají kritiku pákistánské vlády, která je označuje za narušení suverenity. A to přesto, že Tálibán, proti kterému jsou nálety namířeny, bojuje proti vládě. USA tvrdí, že údery provádí se souhlasem Islámábádu, který to však popírá.

Severní Vazíristán
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24