Nad Pobaltím zavládnou alianční letouny

Pobaltí - Tři dny bude Severoatlantická aliance ukazovat svou vzdušnou sílu nad Pobaltskými státy. NATO tím chce dokázat solidaritu s bývalými sovětskými zeměmi Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Ty se totiž bojí stále se zlepšujících vztahů mezi aliancí a Ruskem, ostře se například postavily proti plánu Francie prodat Rusku čtyři vojenské lodě.

Zlepšující se vztahy mezi Moskvou a aliancí iniciuje americký prezident Barack Obama, který hledá další spojence pro válku v Afghánistánu. 

Stíhačky Mirage ve službách francouzské armády, polské F-16 a americké letecké tankery bude Severoatlantická aliance vystavovat na odiv na území pobaltských států. Litva, Lotyšsko i Estonsko se bojí, aby aliance nevyměnila lepšící se vztahy s Ruskem za jejich ochranu. NATO chce cvičením dokázat, že je stále připravené v případě napadení bránit všechny své členy. 

Video Nebe nad Pobaltím ovládnou alianční letouny
video

Nebe nad Pobaltím ovládnou alianční letouny

Nervozitu do oblasti vnesla navíc nová ruská vojenská doktrína. Podle ní země vnímá další rozšíření NATO na východ jako ohrožení svých hranic a americké plány na protiraketový štít považuje za národní bezpečnostní problém. „Budeme trvat na pokračování naší politiky otevřených dveří i přes ruské námitky. Na druhou stranu bychom ale měli s Ruskem spolupracovat v oblastech jako Afghánistán, terorismus nebo šíření jaderných zbraní,“ komentuje to šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.