Smrt číhala v tokijském metru – tehdy zabíjel sarin

Tokio - Na 20. březen 1995 Japonci jen tak nezapomenou. Právě toho dne se tokijské metro stalo terčem útoku desetičlenného vražedného komanda z náboženské sekty Óm šinrikjó. Na následky otravy prudce jedovatým plynem sarinem tehdy zemřelo 12 osob a u dalších několika tisíc se projevily různě vážné problémy. Útok byl nejhorším masovým teroristickým činem provedeným na území Japonska od druhé světové války a v dějinách terorismu drží ještě jeden neblahý primát - poprvé byla místo výbušnin použita chemická zbraň.

Útok byl přesně načasován - dopravní špička kolem osmé hodiny ranní a tři frekventované linky metra v blízkosti důležitých vládních budov slibovaly velké množství obětí. Pět nejspolehlivějších členů sekty, kteří byli chráněni protilátkou, vypustilo během tří až pěti minut kapalný sarin z jedenácti igelitových sáčků obalených novinami, které položili na podlahy vagonů metra v pěti stanicích. 

Výpary nervového plynu vyvolaly u zhruba 5500 lidí ztížené dýchání, pálení očí, horečku, mdloby a zvracení. Dvanáct osob otravě podlehlo. Stovky lidí navíc lékaři klasifikovali jako „psychologické oběti“, což byly osoby bez reálných symptomů zasažení. Výpovědi očitých svědků a vlastní vzpomínky na teroristický čin později popsal ve své knize nazvané Underground (1997) i slavný japonský spisovatel Haruki Murakami. 

I když se k činu nikdo nepřihlásil, stopy směřovaly k náboženské sektě Óm šinrikjó (Učení Nejvyšší pravdy Óm). Policie v následujících týdnech prohledala její sídla, kde našla tuny chemikálií potřebných k výrobě sarinu, části střelných zbraní a důkazy o vývoji biologických zbraní. V přímém přenosu byl 16. května 1995 zatčen i poloslepý guru sekty Šókó Asahara (narozený 2. března 1955), který byl obviněn z teroristických útoků, vražd a dalších zločinů.  Až po deseti letech si 13 hlavních organizátorů včetně Asahary vyslechlo trest smrti, všichni se ale odvolali. 

Guru sekty Óm šinrikjó Šókó Asahara
Guru sekty Óm šinrikjó Šókó Asahara

Sektu, která měla v době největšího rozmachu až 40 000 členů, z toho velkou část v Rusku, založil Asahara v polovině 80. let. V jejím učení se prolínaly prvky buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Hnutí například hlásalo, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří jen skupina vyvolenců. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce. Sekta se za útok omluvila, a to v prosinci 1999. O rok později změnila název na Alef (podle prvního písmene hebrejské abecedy) a vzdala se minulosti spojené s násilím.

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben a experti ho považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman. I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku. V případě tokijského metra se naštěstí jednalo o méně účinný, asi třicetiprocentní sarin, který velmi zapáchal. V čisté podobě je totiž sarin smysly nerozpoznatelný.

Útok sekty Óm šinrikjó v tokijském metru v roce 1995
Útok sekty Óm šinrikjó v tokijském metru v roce 1995
Více fotek
  • Útok sekty Óm šinrikjó v tokijském metru v roce 1995 zdroj: www.harunyahya.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1510/150995.jpg
  • Útok v tokijském metru 1995 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/707/70645.jpg