Gašparovič nepodepíše vlastenecký zákon

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič vrátí parlamentu sporný vlastenecký zákon, který měl platit od dubna. Ve státních školách se tak nebude muset zatím hrát slovenská hymna. Oznámil to dnes sám prezident, přičemž jako důvod odkladu označil hlavně nedostatek času se na zavedení zákona připravit.

Zákon prosadila vládní Slovenská národní strana (SNS). Premiér Robert Fico však prezidenta v neděli vyzval, aby normu vrátil parlamentu. Její účinnost by se podle premiéra měla posunout na září.

Podle Gašparoviče je nevyhnutelný nejen odklad zákona, ale i náprava formálních nedostatků normy. Proti samotnému obsahu zákona žádné výhrady nemá.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové

19.3.2010, Z16

Vstup Olgy Bakové

Slovenský parlament bude do červnových voleb zasedat už jen jednou. Program schůze bude spíš slavnostní, takže není pravděpodobné, že by poslanci Gašparovičovo veto mohli přehlasovat.

Návrh vlasteneckého zákona schválili slovenští poslanci začátkem března. Norma zavádí povinné hraní hymny na začátku školního týdne a před každým zasedáním zastupitelstva na obvodní, obecní či krajské úrovni. Národní hrdost školáků by měly posílit i státní vlajka, text hymny a preambule ústavy vyvěšené ve třídách.

Zákon vyvolal protesty liberálních slovenských organizací a studentů. Negativní ohlasy vzbudil i v zahraničí.

Vlastenectví ve slovenských školách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24