Hollywoodské filmy míří na burzu

Los Angeles - Hollywoodský film očekává revoluci. Dvacátého dubna má být spuštěna burza, na které se bude spekulativně obchodovat s očekávaným úspěchem filmu. Dosud systém fungoval jen jako hra s virtuálními penězi. Za měsíc se ale začne obchodovat s reálnými dolary. Proti systému se ale zvedá vlna kritiky. Hollywoodský úspěch a velké finanční výdělky filmových trháků by v budoucnu nemusely zůstat pouze v rukou producentů.

Lukrativní a velmi rizikový trh se má otevřít i menším investorům. Každý fanoušek nebo i profesionální obchodník si bude moct koupit akcie filmu a mít z jeho úspěchu zisk.

„Naším cílem je financovat film. Myslíme si, že existuje spousta lidí, kteří se zajímají o film, kteří se zajímají o návštěvnost, a právě ti všichni by mohli být investory,“ vysvětluje Richard Jaycobs, ředitel společnosti Cantor Exchange, která burzu provozuje.

Video Reportáž Mario Kubaše
video

Reportáž Mario Kubaše

Gambling, nebo investice?

Investoři by měli sázet na tzv. „features“, tedy na to, jakým směrem se bude ubírat návštěvnost vybraného filmu v prvních čtyřech týdnech. Pokud bude vyšší, investor vydělá, v opačném případě své peníze už nikdy neuvidí.

Kritici ale tvrdí, že se jedná víc o gambling než o investici. Podle nich nebude mít burza pro hollywoodská studia žádný smysl. Údajně prý i hrozí, že nový systém může srazit Hollywood na kolena. Kvůli finančním spekulacím totiž může poklesnout kvalita filmů, navíc se může stát, že pod tlakem spekulativního kapitálu se Hollywood ekonomicky úplně zhroutí.