Tyranosauři žili podle vědců i na jižní polokouli

Sydney - Australští vědci našli důkaz, že prehistoričtí tyranosauři žili i na jižní polokouli. V jihoaustralské Viktorii objevili zkamenělou kyčelní kost menšího „příbuzného“ obávaného tyranosaura rexe. Zkameněliny tyranosaurů vědci dosud nacházeli jen na severní polokouli. Ve srovnání s obávaným veleještěrem tyranosaurem rexem, který žil v druhohorách před asi 70 miliony lety, byl australský tyranosaurus asi o dvě třetiny menší a žil před 110 miliony lety, v druhohorním období takzvané spodní křídy. Zkamenělina pochází ze zvířete, které bylo asi tři metry dlouhé a vážilo 80 kilogramů.

První důkaz přítomnosti tyranosaura na jižní polokouli podle vědců vyvolává otázky, proč se pouze na severní polokouli vyvinul v ohromné veleještěry. „Nový nález ukazuje, že před 110 miliony let byli tyranosauři všude. Takže otázka je, proč na severu dosáhli tak ohromné velikosti jako nejdominantnější predátoři, ale na jihu se vytratili,“ ptá se vědec Roger Benson z britské Cambridgeské univerzity.

„Tento objev zcela mění naše chápání vývoje této skupiny dinosaurů,“ řekl Tom Rich, hlavní kurátor paleontologie obratlovců v australském Muzeu státu Viktorie.