Rakušané mají linku pro oběti zneužívání

Vídeň - V Rakousku ode dneška funguje speciální telefonní linka pro oběti zneužívání a týrání v katolické církvi. Po jednání s rakouským kardinálem to sdělila zmocněnkyně pro oběti Waltraud Klasnicová. Ta má v příštích dnech sestavit nezávislou komisi, která se bude případy zneužívání v církvi a případným odškodněním obětí zabývat. Ve skupině nebudou zasedat žádní církevní hodnostáři, církev ale bude její činnost hradit.

„Nezávislá obhájkyně obětí a její tým nám dá zcela konkrétní návrhy a my budeme tyto návrhy samozřejmě také považovat za závazné,“ řekl k případnému odškodnění kardinál a vídeňský arcibiskup Cristoph Schönborn. Ve středu večer přiznal při kajícné bohoslužbě ve vídeňském dómu svatého Štěpána vinu katolické církve na zneužívání a týrání dětí i na tom, že takové případy dlouho nechtěla vidět. Na závěr v krátkém kázání poděkoval všem, kdo po letech prolomili mlčení o svém traumatu.

Minimálně v jednom ohledu byla bohoslužba historická - vůbec poprvé přišel konzervativní rakouský primas k oltáři společně se svými nejtvrdšími kritiky z řad katolíků. Bohoslužbu spolupořádalo laické hnutí My jsme církev, jehož aktivisté požadují mimo jiné svěcení žen nebo zrušení celibátu.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn:

„Když mluví oběti, promluvá k nám jejich ústy Bůh.“

Oběti i ti, kteří by měli k případům zneužívání a týrání dětí v církvi co říct, mohou kromě speciální telefonní linky využít i zvláštní e-mailovou adresu. Kanceláře církevních ombudsmanů, které fungují ve všech rakouských diecézích, dostaly podle posledních informací zatím hlášení o asi 570 případech sexuálního zneužívání a týrání dětí. Jen procento z nich prý není promlčené. Horkou linku pro oběti sexuálního zneužívání spustila v úterý rovněž německá katolická církev.

Rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn při bohoslužbě v dómu sv. Štěpána ve Vídni
Rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn při bohoslužbě v dómu sv. Štěpána ve Vídni
Více fotek
  • Rakouský kardinál a vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn při bohoslužbě v dómu sv. Štěpána ve Vídni autor: Ronald Zak, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1543/154259.jpg
  • Bohoslužby ve vídeňském dómu svatého Štěpána autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1546/154538.jpg