Olympijskému Londýnu bude dominovat pomuchlaná Eiffelovka

Londýn – Zatímco olympiáda ve Vancouveru skončila před měsícem a dnem, ta příští letní v Londýně se už chystá. Britská metropole hodlá za dva roky ohromit nejen sportovními rekordy, ale taky uměním a architekturou. Tamní radnice právě vybrala návrh věže, která bude vévodit olympijskému areálu. Vítězný návrh dominanty olympijského areálu v Londýně se jmenuje Arcelor Mittal Orbit. Už si ale vysloužil příznačnou přezdívku: Twisted tower, tedy Zmačkaná věž.

Shluk prutů z červené oceli se tyčí do výšky sto patnácti metrů, a o čtvrtinu tak převyšuje newyorskou Sochu svobody. „Tradiční věže připomínají pyramidu. My jsme ale navrhli pravý opak. Ta naše teče, vine se a mění tvar, když jdete okolo,“ popisuje stavbu autor návrhu Anich Kapoor. Ten pochází z Indie, stejně, jako hlavní investor projektu, ocelářský magnát Lakšmí Mittal. Indický miliardář zasponzoruje šestnáct z potřebných devatenácti milionů liber, zbytek doplatí město.

Podle Cecila Balmonda z Arup Engineering potřebuje Londýn něco radikálního a tohle je v architektonických dimenzích nekompromisní forma, která každého určitě nadchne. Všechny ale zdaleka ne. Například čtenáři deníku Sun napsali, že vypadá jako hromada šrotu nebo vysloužilá horská dráha. A pochybnosti mají i experti. Architektu Maxwellu Hutchinsonovi se věž sice nelíbí, ale rozesmívá a to ho, podle jeho slov, k olympiádě přitahuje víc, než samotné běhání a skákání.

Video Pomuchlaná Eiffelovka odzdobí Londýn
video

Pomuchlaná Eiffelovka odzdobí Londýn

Socha ale není prvním kontroverzním počinem příštích her. Bouřlivou debatu už vyvolalo třeba jejich nekonvenční abstraktní logo.

Autor návrhu Anich Kapoor
Autor návrhu Anich Kapoor
Více fotek
  • Autor návrhu Anich Kapoor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1547/154625.jpg
  • Logo londýnské olympiády autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1547/154626.jpg