USA rozšiřují bezpečnostní opatření na lety ze všech zemí světa

Washington - Spojené státy mění bezpečnostní opatření pro lety do země. Letecké společnosti budou počínaje dubnem zevrubně kontrolovat pasažéry, kteří odpovídají charakteristikám nebezpečných osob, jež dopravcům poskytnou tajné služby. Dosud byly hloubkové kontroly plošné pro všechny občany vybraných 14 států. Nová opatření dnes představila ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová.

Dosud byli všichni cestující z Kuby, Íránu, Súdánu, Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Iráku, Libanonu, Libye, Somálska, Saúdské Arábie, Alžírska a Nigérie terčem šetření amerických tajných služeb. Jména cestujících z ostatních států byla jen porovnávána se seznamy zvlášť nebezpečných a podezřelých osob. Například Saúdská Arábie ale proti svému zařazení na seznam 14 podezřelých států protestovala.

Všichni jsou podezřelí

Nyní se americké služby již nebudou detailně zaměřovat na cestující z konkrétních zemí, ale na všechny osoby letící do USA, a to podle nových kritérií. Kromě porovnání osobních údajů se seznamy budou mít zpravodajské služby za úkol posoudit, zda cestující nemůže představovat nějakou hrozbu s ohledem na své předchozí cestování, způsob platby letenky, objednaný hotel, ale třeba i věk a další kritéria.

Video Rozhovor s Mariánem Brzybohatým
video

Rozhovor s Mariánem Brzybohatým

Nový systém by měl výrazně snížit počet cestujících, kteří nemají žádné vazby na teroristy, ale přesto jsou kvůli své národnosti podrobováni hloubkovým kontrolám. Podle zdrojů z ministerstva pro vnitřní bezpečnost navíc systém může být prospěšnější než plošné kontroly. „Kdybych byl terorista, poslední věc, kterou bych udělal, by bylo poslat (do letadla) někoho s pasem (ze země na seznamu),“ citovala agentura Reuters úředníka, který si přál zůstat v anonymitě.

Kontroly budou provádět dopravci

Kontrolu cestujících by měli provádět přímo dopravci provozující lety do USA. Pro přístup k aktuálním údajům o nebezpečných osobách pro ně americké tajné služby vytvoří zvláštní databázi, která se bude pravidelně aktualizovat.

Dopravci by měli provádět kontroly, protože americké úřady k tomu na zahraničních letištích nejsou oprávněny. Spojené státy nicméně mohou letecké společnosti ke kontrolování cestujících přimět. Pokud dopravce nepřistoupí na americké bezpečnostní standardy, může být pokutován a nakonec mu americké úřady mohou zakázat provozování letů do USA.