Záplavy v Riu si už vyžádaly na stovku obětí

Rio de Janeiro - Průtrže mračen v brazilském Rio de Janeiro si vyžádaly už nejméně 81 mrtvých a 44 zraněných. Liják se spustil včera ve večerní dopravní špičce a pořád trvá. Způsobil záplavy a masivní sesuvy půdy a bahna. Mnoho obětí zemřelo ve slumech druhého největšího brazilského města, které má za čtyři roky hostit mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 olympijské hry. Dopravní systém zkolaboval, v ulicích zůstala opuštěná auta. Záchranáři se obávají, že počet obětí není ještě konečný, mnoho lidí je stále nezvěstných.

Stále rostoucí počet obětí je hlášen z měst Sao Gonçalo a Niteroi, nejvíce jsou ovšem živlem postiženy chudinské čtvrti na severu Ria, kde záchranáři vyprostili již 50 mrtvých těl. Z břehů se tu rychle vylila řeka Maracana. V Riu prší nepřetržitě od pondělního večera. Lijáky překvapily město v době, kdy se lidé vraceli z práce. Navíc byly natolik prudké, že záplavy vznikly během několika málo minut. Za méně než 24 hodin tu spadlo téměř 30 centimetrů vody. Podle předpovědi bude silný déšť pokračovat i nadále.

V Riu de Janeiro byly uzavřeny školy. Přístupové komunikace do centra jsou zcela zablokovány a tisíce řidičů uvízly v noci na dnešek v dopravní zácpě. Nepříznivé počasí si vynutilo také uzavření domácího i mezinárodního letiště, jejichž provoz byl obnoven až během dneška. Mnohé spoje ale nabraly zpoždění.

Záchranáři zasahují při záplavách v Brazílii
Záchranáři zasahují při záplavách v Brazílii
Více fotek
  • Záchranáři zasahují při záplavách v Brazílii autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155540.jpg
  • Oběti záplav v Brazílii autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155543.jpg
  • Záchranáři zasahují při záplavách v Brazílii autor: Felipe Dana, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1556/155542.jpg