Pašeráci vybudovali do Gazy tunely široké pro celé auto

Rafáh (pásmo Gazy) - Tuneláři, kteří pašují zboží z Egypta do pásma Gazy, se stále zdokonalují. Nyní jsou už schopni budovat tak široké chodby, že jimi projede bez obav celé auto. Ještě nedávno se do pásma dostávala auta jedině rozebraná na součástky. Hamdí abú Karíš ale nedávno dostal svou Hyundai Elantru vcelku a netknutou, napsala agentura Reuters.

Izrael pásmo blokuje od roku 2007, kdy se tam vlády ujal radikální Hamas, který Izrael neuznává a nechce s ním vyjednávat. Pouští na toto přímořské území jenom humanitární potřeby, ale nic, co by bylo zneužitelné k výrobě protiizraelských bomb.

Provozovatelé tunelů nahrazují nedostatek zboží v pásmu čilým pašováním. Donedávna auta vozili v podobě náhradních dílů, z nichž se automobily sestavovaly až na místě. Teď už mají k dispozici chodby, jimiž auto projede. Prodejce automobilů Ajád Araír říká, že nové auto pašované z Egypta si v Gaze mohou dovolit jen ti movití. Dostat do pásma automobil není nic snadného, takže zákazníci musejí zaplatit předem. Minulý měsíc egyptská policie zabavila náklad 41 aut, což byla rána pro dealery i pro zákazníky. Levné v pásmu nejsou ani ojetiny, jelikož k blokovanému zboží z Izraele patří i náhradní díly. Ty pašované jsou drahé.

Proti pašerákům bojuje i Egypt

Pod krátkou hranicí jsou stovky chodeb, jimiž palestinští podnikavci pašují úplně vše. Jídlo i benzin, živá domácí zvířata i zbraně. Nelíbí se to Izraeli, ale ani Egyptu. Egypťané začali nedávno do země na hranici nořit ocelové bloky, aby podzemní obchod zablokovali. Na mnoha místech proto zmlkly generátory na výrobu elektřiny a usedl prach, který za provozu víří dělníci vláčející podzemím tuny zboží. Egypt staví zátarasy a jeho policie začala tvrdě pronásledovat egyptské partnery palestinských pašeráků.

„Už čtrnáct dní nejsem schopen nic nakoupit, tak zavírám. Neprojde teď ani stéblo, ani nit,“ řekl majitel tunelu abú Hamza a dává na otvor do své šachty dřevěnou závoru. Svých 15 dělníků, kteří se střídali ve dvou směnách, poslal domů.

Mnoho z chodeb patří lidem z Hamasu. I ten přiznává, že se přísun zboží dramaticky omezil. Z tisíců dělníků teď má práci jen několik set. Podíl na tom má nejen drakonické opatření Egypta, ale také uvolnění blokády Izraelem. Ten nedávno začal do pásma pouštět kamiony s oblečením a obuví, tento týden také dřevo a hliník.