NASA zveřejnila snímky „solárního mikroskopu“

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první snímky z nové družice, která má vědcům pomoci zkoumat sluneční aktivitu a lépe předpovídat její vliv na Zemi. Přístroj, který má podle vědců stejný význam jako Hubbleův teleskop, byl do vesmíru vypuštěn v únoru a očekávaná doba jeho provozu je pět let. Po tuto dobu by měl přístroj v intervalech několika vteřin posílat na Zemi snímky Slunce o vysokém rozlišení.

Snímky umožní vědcům zkoumat Slunce a jeho povrch vrstvu po vrstvě a lépe tak analyzovat různé druhy slunečního záření, které ve velké míře ovlivňují i život na Zemi.

„Je to jako pozorovat naši nejbližší hvězdu pod mikroskopem,“ uvedl Richard Harrison z britské laboratoře Rutherford Appleton. „Snímky z Observatoře solární dynamiky (SDO) jsou ohromující a jejich rozlišení bezpochyby otevře cestu novému způsobu zkoumání drobných změn solárních magnetických polí. To nám pomůže daleko lépe porozumět tomu, jak vzniká sluneční aktivita,“ dodal Harrison.

Na projektu se podílejí převážně britští vědci, kteří budou po dobu fungování sondy denně analyzovat přibližně 1,5 terabytů informací. Archivované snímky by tak každý den zaplnily disk několika běžných stolních počítačů.