Podle Kohouta nyní na české politické scéně existuje šance, že by smlouvu mohl parlament po volbách ratifikovat. „Je tu vůle skutečně tentokrát postoupit a ukončit tu ratifikaci,“ řekl Kohout.
Základem pro ratifikaci bude současný text, nová dohoda se podle Kohouta vyjednávat nebude. „My se podíváme na ten text, zda je vyhovující i v dnešní době a pro tu dnešní ratifikaci,“ uvedl. Skupina, kterou povede Kohoutův náměstek Hynek Kmoníček, k ní případně navrhne nějaké doplnění nebo dodatečné vysvětlení, aby zákonodárci smlouvu přijali.

Reportáž Petra Zavadila
Premiér Jan Fischer loni v listopadu ve Vatikánu řekl, že jeho úřednická vláda není v situaci, aby mohla česko-vatikánskou smlouvu řešit. Kohout poznamenal, že od té doby se atmosféra v Česku změnila. „Bylo by špatné, kdybychom takové situace nevyužili, právě teď ta příležitost nastala. Ta komise je nejlepší cestou k tomu, abychom ratifikaci posunuli dál,“ podotkl.
Další osud smlouvy naznačí postoj nové české vlády, která vzejde z květnových sněmovních voleb.
Unikátní bible pro papeže
S papežem se Kohout pozdravil na generální audienci a předal mu unikátní dar v podobě faksimile Bible kutnohorské, které bylo nyní vydáno v limitovaném nákladu 199 výtisků nakladatelstvím Tempus Libri. Každý výtisk má vydaný svůj certifikát, který notářsky garantuje shodu s originálem, pořadové číslo v limitní řadě a také pravost původu. Proto je certifikát vystavován na konkrétní jméno majitele.
